התמודדות המשפחה הרב דורית בחירום                                               
ענת פיגלסון
 
האדם הזקן מגיע ל"תחנה" זו בחייו עם חכמת חיים, איזונים, שילובים, קבלת האחר ו"שק" עמוס בחוויות שצבר כל חייו. הוא עם ניסיון חיים עשיר, מערכות תמיכה, הצלחות, כישלונות ושיאים שהגיע אליהם במהלך הדרך. "כלים" אלה שצבר לאורך השנים, מהווים את ה"עוגן" ואת מנגנוני ההתמודדות במצבים שנוצרים בצומת זו של החיים. העצמת כוחות אלו יאפשרו לבנות בסיס לנתינה ומשמעות חדשה.

תפקיד בן המשפחה לאפשר לזקן למצוא את הכוחות ע"י בנייה של נרטיב מחזק [סיפור חיים מועדף], לווי, הקשבה לזקן ולצרכיו, רגישות ופניות.

ג'אן פונדה, מציגה את הגיל השלישי במטפורה של מדרגות. לדבריה הרוח האנושית הנה הדבר הכמעט יחיד שנימצא כל הזמן בעליה, אם רק נאפשר זאת.
תפישה חיובית וחיוניות, משליכה גם על המערכת החיסונית ועל התמודדות עם חולי על כל צורותיו. יש צורך להאיר יכולות אלה אצל האדם הזקן ולאפשר לו הודות לכך, המשך פורה של חייו, תוך "ניצול" מערכות התמיכה שלו, חיזוק מעמדו ותפקידו במערך המשפחתי ומתוך ראיה אופטימית של חייו.
גם בנושא החירום צריך לזכור את הכוחות של האדם הזקן.

הגדרת מצב חרום במונחים פסיכולוגיים הוא: מצב חיצוני המהווה איום על חיי אדם או על חיי קרוביו, ופוגע ברציפות התפקודית, הקוגניטיבית והרגשית של הפרט, המשפחה, הקבוצה והקהילה.
הדעה המקובלת בניהול מצבי חרום מכירה בכך שאנשים עם מוגבלויות זקוקים לעזרה ולטיפול ייחודי של הסובבים הבריאים ושל אנשי המקצוע במצב חירום עקב היותם פגיעים (Vulnerable Population) בכלל ובמיוחד באירועי אסון.

אוכלוסיית הקשישים הינה בעלת הסיכוי הגבוה ביותר להיפגע באירועי אסון עקב המגבלות הרפואיות/מנטליות, רמת הכנסה נמוכה, מגורים בבניינים מיושנים (בד"כ ללא ממ"ד ולא עמידים במקרה של רעידת אדמה) וכן מגורים בגפם או עם בן/בת זוג בגילם אשר לעיתים לא יכול/ה לעזור ברגעי החרום. על כל אלה צריך לפצות באמצעות תכנון והיערכות ייחודיים לסוג אוכלוסייה זו על מנת שההתמודדות תהיה מיטבית.
הכרת הצרכים הייחודיים של הזקן יחד עם  הכוחות שהוא נושא עמו, חשובים ויכולים לסייע בזיהוי אנשים עם פגיעות כדרך חיים, מול אנשים עם חוסן. יש לזכור את  הצרכים הנוספים שיש לזקנים בחירום ואת העובדה שהם איטיים יותר ושהפחד שלהם גדול יותר ככל שהם מזדקנים.
החולשה והתלות שלהם באחרים, הכאב והעצב שלהם וכן התסכול והידיעה שהם כבר מאבדים טיפה את הסבלנות שהייתה שם כל השנים, הופכת אותם לפגיעים יותר. אך עדיין, יש כאלה מביניהם שיכולים לתמוך באחרים וע"י זה להגביר את חוסנם. יש לראותם כבעלי ברית ולא רק כנטל. אנשים אלו הם גם בחירום נכס אנושי.
המטפלים העובדים עם גיל זה, חייבים להיות מודעים למצבור האובדנים שהם חוו, לדעת להשתמש בשפה המתאימה לכל אחד [גש"ר מא"חד] ולהיעזר בכל כלי שיתאים לאדם, לזמן ולמקום.
חשוב להקנות, גם לזקן וגם ולבני משפחתו, את כלי החוסן הבסיסיים, עם הבנה של צרכיו הייחודיים והנוספים של הזקן, לאור מגבלות פיסיות, קוגניטיביות ורגשיות.
מה שאנחנו עושים עם הזקן תלוי באיך אנחנו רואים את הזקנה, לכן מפגש עם מטפלים ומלווים של הזקן חשוב לא פחות ממפגש עם הזקן עצמו.
 
ככה תעזרו להוריכם הזקנים:
למי שצריך לדעת הכל כדי להרגיש בטוח - ספקו את כל המידע שבידיכם.
 • אם הם בדיור מוגן - בררו מה הנהלים שם, איך מגיעים למרחבים המוגנים ומי עוזר.
 • אם הם בבית עם מטפלת - וודאו שהמטפלת יודעת איפה המרחב המוגן ומה צריך לעשות בשעת חירום.
 • אם הם בבית לבד - וודאו שהדרך אל המרחב המוגן שלהם פנויה, שישאירו אור בלילה, ושיש להם מוצרי מזון בסיסיים.
עדכנו אותם בכל הנ"ל.
למי שהמידע מלחיץ אותו - ספקו את כל התמיכה הרגשית שאתם יכולים.
 • צלצלו יותר מהרגיל - אבל אל תייצרו לחץ בכמות הטלפונים.
 • הקשיבו יותר מהרגיל - אבל אל תשתפו פעולה עם העצמת הפחד שלהם.
 • אם אתם יכולים - תבקרו יותר.
 • הקפידו לשלב בשיחות גם דברים משגרת היומיום הנורמטיבית.
 • עזרו להם לנהל את התקופה הזאת עד שתחלוף
 • המשיכו בשגרת יומכם ככל שניתן ודאגו שהם יעשו אותו דבר.
עם זאת יש לאפשר לקשיש, במידת האפשר, לבצע פעולות באופן עצמאי לחיזוק תחושת המסוגלות האישית והשליטה שלו במצב.
 • יש לאפשר לקשיש לעזור לקשישים בעלי מסוגלות נמוכה יותר.
 • נדרש להכין ציוד לשהייה במרחב המוגן – תרופות, זוג משקפיים נוסף וכד'.
 • במסגרת הכנת תוכנית החירום המשפחתית, יש לשלב בסדר הפעולות גם את המענה לצורכי הקשיש.
 • נדרש להכין כרטיס זיהוי אישי לכל קשיש - שם ושם משפחה, מספר ת"ז, קופת חולים ושם הרופא המטפל, שם המטפל הצמוד, רשימת תרופות בשימוש, סוג הדם, צרכים מיוחדים, דגשים רפואיים, מספרי טלפון של קרובי משפחה.
 • יש להדריך את הקשיש על הפעולות הנדרשות לביצוע בעת הישמע אזעקה ושהייה ממושכת במרחב המוגן.
 
מי ייתן נדע ימים שקטים ורגועים יותר.
 
כל הזכויות שמורות © מהו"ת ישראל,ע.ר. 580549608 , טלפון: 03-524-6888 | פקס: 03-7478880 | דוא"ל: mahutisrael@gmail.com